Co stoi w centrum żywego Kościoła? Co jest postawą żywotności Kościoła i żywej wiary każdego wiernego? To było kluczowe pytania, na które starało się znaleźć odpowiedź 67 uczestników Oazy Modlitwy (z diecezji świdnickiej i archidiecezji warszawskiej) w Polanicy Zdroju w dniach 17-19 listopada 2023.
Warunki do pochylenia się nad odpowiedzią na te pytania i do indywidualnej oraz wspólnotowej modlitwy zapewnili moderatorzy: ks. Mirosław Rakoczy, Ewa i Ryszard Sapko, animatorzy muzyczni: Piotr Bałanda z pomocą żony Doroty, Maciej Mędroń czuwający nad liturgią, Tomek i Paulina Reizer organizujący czas dla maluchów i pięć par animatorów grup. Domową atmosferę zapewniali, jak zawsze oo. sercanie, na czele z ojcem Zdzisławem.
Źródłem poznania odpowiedzi na wspomniane pytania były katechezy i homilie ks. Mirosława, który ze słowa Bożego obecnego w liturgii godzin i podczas Eucharystii wydobywał bogactwo treści przybliżające do głębszej relacji z Bogiem. Kluczowa była tu katecheza, podczas której wskazał na miejsce Namiotu Spotkania i studium Biblii w formacji członków Domowego Kościoła. Tu właśnie padło wyjaśnienie, że warunkiem żywotność wspólnoty Kościoła jest to, aby wierni trwali „w żywym i osobistym związku z Bogiem żywym i prawdziwym. Tym związkiem jest modlitwa”(Katechizm Kościoła katolickiego, 2558).Dlatego tak ważną rolę odgrywa namiot Spotkania, czyli codzienne spotkanie z Bogiem podczas wewnętrznej modlitwy.
Ponieważ najczęściej podstawą tego spotkania jest fragment Pisma świętego, niektórzy mylą Namiot Spotkania ze studium Biblii. Ksiądz Mirosław wskazał na zasadnicze różnice między tymi zobowiązaniami.

Zakres | Studium Biblii | Namiot Spotkania |
Forma | – czytanie duchowe, -rozważanie, -główne narzędzie to rozum, | – modlitwa osobista, -modlimy się sercem, które jest miejscem spotkania, przymierza, |
Cel | – zdobycie wiedzy, | – spotkanie i rozmowa z Bogiem, |
Oba te zobowiązania mogą się uzupełniać, szczególnie, jeżeli studium Biblii poprzedzi Namiot Spotkania. Dzięki tym wyjaśnieniom praktyki te stały się dla wielu bardziej zrozumiałe, co mogli wykorzystać podczas osobistej modlitwy, i co również wybrzmiało w świadectwach uczestników, co również daje nadzieję na codzienne ożywianie wiary przez osobistą relację z Bogiem.
























