Za nami jesienny Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych, który odbył się w sobotę 14 listopada. Z uwagi na obecne ograniczenia sanitarne spotkania zostały zorganizowane w formie zdalnej (z wykorzystaniem możliwości komunikacji online). Pomimo niecodziennej formy DWDD dopisała frekwencja (uczestniczyło około 70 osób) a omawiane treści wpisywały się w realizację tematu rocznej pracy formacyjnej: „Dojrzałość w Chrystusie”. Na spotkaniu oprócz odpowiedzialnych z filii śląskiej (na czele z moderatorem filialny ks. Ryszardem Piętką oraz parą filialną Jolantą i Krzysztofem Gawinami) obecna była również para krajowa Domowego Kościoła Katarzyna i Paweł Maciejewscy. Nasza diecezja na czele z moderatorem diecezjalnych ks. Mirosławem Rakoczym oraz parą diecezjalną DK Małgorzatą i Krzysztofem Jaśkowiakami reprezentowana była w Diakoniach: Komunikowania Społecznego, Wyzwolenia, Życia, Modlitwy oraz Muzycznej
Zmieniona forma DWDD wymagała zmienionego programu i dostosowania do możliwości jakie daje zdalne połączenie. Niektóre, stałe punkty programu, których nie można było przenieść do przestrzeni wirtualnej tj. Msza Święta oraz Namiot Spotkania każdy uczestnik miał odbyć indywidualnie.
Na „wirtualny” program DWDD składała się konferencja ks. Moderatora, spotkania w małych grupach, spotkania w poszczególnych Diakoniach specjalistycznych i w Diakonii Jedności oraz ogłoszenia i podsumowania.
W trakcie konferencji ks. Ryszard wrócił do prelekcji wygłoszonej przez moderatora generalnego ks. Marka Sędka „Dojrzałość w Chrystusie” wygłoszonej w trakcie ostatniej Kongregacji Odpowiedzialnych. Usłyszeliśmy nie tylko pogłębioną analizę czterech cech Dojrzałego Chrześcijanina (w nauczaniu Sługi Bożego ks. Franciszka stanowiły one fundament życia każdego katolika) ale też bardzo konkretne przykłady ich przejawu w życiu codziennym. Przypomnijmy te wymiary dojrzałości, w których każdy może się przejrzeć jak w lustrze:
- Człowiek zintegrowany (spójny)
- Człowiek posiadający siebie w dawaniu siebie
- Człowiek realizujący się przez służbę
- Człowiek wyzwolony
Cechy dojrzałego chrześcijanina stanowiły również temat spotkań w małych grupach. Pochyliliśmy się nad zagadnieniami:
Człowiek zintegrowany
– Jaka jest moja wolność przy korzystaniu z internetu? Gdzie na tej płaszczyźnie widzę potencjalne zagrożenia?
– Jakie dostrzegam mechanizmy manipulacji w świecie, który mnie otacza?
– Jakie podejmuję ćwiczenia wzmacniające moją wolę oraz wewnętrzną samodyscyplinę?
Człowiek posiadający siebie w dawaniu siebie
– W jakich obszarach przejawia się moja skłonność do ulegania pokusie nadmiernego konsumpcjonizmu?
– Kiedy ostatnio przekazywałem pieniądze lub inne dobra materialne na rzecz bliźnich?
Człowiek realizujący siebie przez służbę
– Czy pamiętam sytuację, gdy czynione dobro przyniosło mi wielką radość?
– Czy są takie osoby, poza najbliższą rodziną, za które czuję się odpowiedzialny i wezwany do pomocy wobec nich?
Człowiek wyzwolony
– Czy pamiętam sytuację, kiedy skuszony reklamą wydałem pieniądze na niepotrzebne rzeczy?
– Jak rozumiem takie pojęcia jak: tolerancja czy zgorszenie?
– W jaki sposób rozumiem i podejmuje moją odpowiedzialność wobec ojczyzny?
Ostatnim punktem DWDD były spotkania w Diakoniach oraz podsumowanie. Wspólna modlitwa, podzielenie się naszymi doświadczenia i planami na rok formacyjny 2021 oraz poczucie jedności, pomimo niecodziennych okoliczności spotkania, dały nam zapał nie tylko do pracy w naszych diakoniach specjalistycznych, ale również do dalszej formacji wg. hasła „Dojrzałość w Chrystusie”.