Pełni ducha, radośni, gotowi do służby – tacy właśnie są uczestnicy 48. już Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie, odbywającej się w dniach 24-27.02.2023 pod hasłem „Żywy Kościół.
Kongregacja Odpowiedzialnych to wydarzenie przyciągające osoby posługujące w Ruchu w całej Polsce. Członkowie wszystkich diakonii spotykają się, aby razem się modlić, tworzyć wspólnotę, rozmawiać. Ten czas jest także okazją aby wysłuchać jakimi problemami żyje Ruch w innych zakątkach kraju, z czym się zmagamy jako jedna wspólnota oraz jakie najważniejsze decyzje zapadły na przyszły rok formacyjny.
Najbardziej wypełnionym w programie Kongregacji dniem była sobota, to jest drugi dzień całego wydarzenia. Uroczysta jutrznia o 8 rano była pierwszym punktem programu, a po niej nastąpiło otwarcie Kongregacji przez moderatora generalnego i zawiązanie wspólnoty. To właśnie wtedy zgromadzeni w sali odpowiedzialni za różne lokalne, oazowe wspólnoty, mogli zapoznać się z nową piosenką roku i znakiem oazy, wybieranym co roku przez Centralną Diakonię Jedności. Następnie zebrani w auli Kordeckiego oazowicze słuchali konferencji dr hab. Aleksandra Bańki oraz ojca Bartłomieja Parysa SVD. Po przerwie na obiad, uczestnicy Kongregacji wzięli udział w Zgromadzeniu Eucharystycznym i tam słuchali słowa skierowanego do nich przez ks. abp Wacława Depo. Następnym punktem programu były kolejne konferencje – ks. prof. Janusza Lekana z KUL-u oraz moderatora generalnego ks. Marka Sędka. Moderator po swoim przemówieniu przedstawił zebranym także planowane przedsięwzięcia na najbliższy czas m.in. o otwarciu Centrum Ekologii Integralnej i Centrum KWC w Krościenku nad Dunajcem. Ostatnim wydarzeniem tego dnia były uroczyste nieszpory z błogosławieństwem nowo przyjętych członków Stowarzyszenia Diakonia Ruchu Światło-Życie i Unii Kapłanów Chrystusa-Sługi – liturgii przewodniczył bp Adrian Put.
Dla mnie osobiście Kongregacja Odpowiedzialnych jest czasem głębokiego przeżywania jedności w Ruchu, do którego należę. Mogę dzięki niej spotkać się z odpowiedzialnymi z różnych stron Polski, wymienić się nowymi pomysłami, poznać nowe sposoby ewangelizowania w zakresie swojej diakoni, a także zarazić się na nowo chęcią do działania i rozprzestrzeniania charyzmatu Światło-Życie poprzez swoją diakonię. Kongregacja to także miejsce, gdzie można poznać sposób funkcjonowania innych diakoni, zobaczyć ich dzieła i formy, poprzez które się angażują w Kościół. Tutaj praktycznie każda diakonia Ruchu ma przestrzeń na to, aby się zaprezentować. Niezwykle ważnym elementem są również konferencje, które umacniają duchowo lub poszerzają wiedzę na temat aktualnych wydarzeń w Ruchu w Polsce. Gdybym jednak miała wybrać najważniejszy dla mnie moment Kongregacji, byłyby to uroczyste nieszpory – czas wielkiej radości, kiedy bliski mi animator czy moderator wstępuje do Stowarzyszenia Diakonia Ruchu Światło-Życie lub Unii Kapłanów Chrystusa Sługi.
Natalia Męczywór
Diakonia Muzyczna