Dojrzałość w Chrystusie

Dojrzałość w Chrystusie

Już po raz 45 odbyła się w dniach 28 II – 2 III  Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie w Częstochowie. Jak co roku jest to spotkanie, na którym prezentowany jest program Ruchu na kolejny rok formacyjny. Poznajemy hasło, znak i piosenkę roku, ale przede wszystkim zagłębiamy się w treści, którymi będą żyli członkowie Ruchu. Wspaniałym wprowadzeniem do nich były referaty: o. Adama  Schulza: „Dojrzałość ludzi świeckich”, ks. prof. Marka Talara: „Tożsamościowa dojrzałość kapłana” oraz ks. prof. Marka Chmielewskiego: „Dojrzałość duchowa osób konsekrowanych” wygłoszone w sobotę. Niezwykle ciekawe było wystąpienie prof. Pawła Skibińskiego na temat dojrzałej osobowości ks. Prymasa Wyszyńskiego z wieloma cennymi anegdotami.

Wojciech Terlikowski przedstawił plany budowy Centrum Ekologii Integralnej w Krościenku. Artur Kołaczek przypomniał realizowane przez Ruch projekty, np. Samochodowa Randka Małżeńska, Nawigacja w rodzinie, 7 grzechów ślubnych , zapowiadając ich kontynuację w odnowionej formie, a także zapowiedział nowe działanie Ruchu „Słomka Życia” . Ma to być pomoc w dostarczeniu do krajów afrykańskich małych, osobistych filtrów do wody, które mogą ratować życie ludzkie.

Podczas całego spotkania prezentowała się także, dynamicznie rozwijająca się diakonia misyjna, która przeprowadza od kilku lat regularnie rekolekcje oazowe, m.in. w Chinach, Kenii, Tanzanii, Filipinach, Kazachstanie.

Następnie refleksje wokół tematu „Dojrzałość w Chrystusie” wygłosił moderator generalny Ruchu ks. Marek Sędek.

Podczas sobotnich nieszporów dwa kolejne małżeństwa z naszej diecezji wypowiedziały słowa: „Pragnę służyć”   i przystąpiły do Stowarzyszenia Diakonia w sposób formalny potwierdzając swoją decyzję służenia Ruchowi. Są to Halina i Tadeusz Kuźniakowie oraz Lila i Olek Bojnowscy.

Ogromnie cieszy fakt, że podobnego aktu dokonał nasz moderator diecezjalny ks. Mirosław Rakoczy, przystępując do Unii Kapłanów Chrystusa Sługi.

Całość Kongregacji była nagrywana i jest dostępna na stronie internetowej oaza.pl. Zachęcamy do obejrzenie tego spotkania, aby lepiej zrozumieć, w jakim Ruchu uczestniczymy.

Urszula i Tadeusz Biedowie