Komunikat Centralnej Diakonii Liturgicznej

Komunikat Centralnej Diakonii Liturgicznej

W dniach 1-3.12.2023 r. w podwarszawskich Laskach miała miejsce Oaza Jedności Diakonii Liturgicznej. Uczestniczyli w niej członkowie diakonii diecezjalnych oraz osoby zaangażowane w przygotowanie rekolekcji II st. z całej Polski, zarówno młodzież oraz dorośli, jak i całe rodziny. Padł rekord frekwencji – było nas prawie pięćdziesięcioro z 14 diecezji, 5 filii, a najmłodsza uczestniczka miała 3 miesiące! W tym roku tematem wiodącym została kwestia prowadzenia inicjacji liturgicznej na II st. ONŻ i OR. W szczególności zajęliśmy się kwestią przygotowania szkoły liturgicznej.

Ponadto omawiane były zagadnienia naszej posługi ad extra. Zwrócono uwagę na udział naszych przedstawicieli w zebraniach Duszpasterzy Służby Liturgicznej. Oczekiwana jest współpraca z Podkomisją ds. Służby Liturgicznej Konferencji Episkopatu Polski i włączanie się w przygotowanie materiałów do ogólnopolskiej formacji. Chodzi tu o szersze dzielenie się tym, co wypracowaliśmy na rzecz formacji liturgicznej w naszych diakoniach.

W czasie rekolekcji modliliśmy się wspólnie, słuchaliśmy konferencji, wymienialiśmy doświadczenia, rozmawialiśmy o radościach i trudnościach w naszych diecezjach, a także tworzyliśmy plany na przyszłość. Konkretnym owocem tego czasu jest pomysł zorganizowania w nowym roku kilkudniowych warsztatów dla animatorów liturgicznych i par prowadzących odpowiedzialnych za rekolekcje drugiego stopnia. Jeśli ktoś z Was byłby takim wydarzeniem zainteresowany – zapraszamy do kontaktu z Centralną Diakonią Liturgiczną.

Zapraszamy też do kontaktu we wszelkich sprawach, które dotyczą Waszych środowisk, a w których potrzebujecie pomocy w zakresie formacji liturgicznej, albo chcielibyście swoim doświadczeniem i wypracowanymi materiałami podzielić z innymi.

Na ostatniej prostej adwentowego oczekiwania, życzymy radosnego doświadczania obecności Słowa, które stało się Ciałem, a które chce przemieniać nas w czasie każdej liturgii.

Centralna Diakonia Liturgiczna