W dniach 17 -19 stycznia, w miejscowości, w której urodził się Maksymilian Maria Kolbe zgromadzili się kapłani i pary odpowiedzialne za Domowy Kościół we wszystkich diecezjach w Polsce i za granicą.
Gościliśmy tym razem w diecezji włocławskiej, a spotkanie odbywało się w Centrum Rekolekcyjno- Konferencyjnym Świętego Alojzego Orione w Zduńskiej Woli.
Spotkanie rozpoczęło się w piątek kolacją i Mszą św. w kaplicy poświęconej Matce Bożej Ostrobramskiej. W sobotę motywem przewodnim było powołanie, gdyż od rana wybrzmiewał fragment Ewangelii z dnia o powołaniu Lewiego. Najpierw wysłuchaliśmy relacji pary rejonowej z Litwy, Władysława i Teresy Bortkiewiczów, o tym jak rozwija się Domowy Kościół w tym kraju. Dzięki jednej parze z Augustowa Eli i Antoniemu Puczyłowskim, którzy dojeżdżali do Wilna , pilotując kilka kręgów naraz ( np. jednego dnia mieli 5 spotkań kręgów), od 2014 do dziś powstało 21 kręgów, 8 jest pilotowanych a 5 się zawiązuje. 7 kręgów jest już pilotowanych przez pary z Litwy. Dwa kręgi są złożone z małżeństw litewskich. Pozostawiamy to bez komentarza.
Następnie pracowaliśmy metodą widzieć, osądzić, działać na temat rekolekcji tematycznych.
Najpierw oceniliśmy w grupach jak jest. Na konferencji prowadzonej przez Panie z Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła Elę Kozyrę i Marysię Różycką osądziliśmy jak ma być zgodnie z formacją w Ruchu Światło Życie i na koniec dnia w kręgach filialnych ( pary diecezjalne i kapłani z filii) zastanawialiśmy się, w jakim kierunku iść odnośnie rekolekcji tematycznych.
Na przemyślenie zasługuje wypowiedź z konferencji. „Formacja w DK ma dwie nogi ( dwa filary) jedna to praca w kręgu, druga to rekolekcje formacyjne. Ile można stać na jednej nodze ?”
Wypracowane stanowisko będzie przedstawione w ciągu miesiąca przez parę krajową.
W niedzielę sprawozdanie finansowe przedstawili skarbnicy DK , a na Kongregację do Częstochowy zapraszał moderator Ruchu Światło Życie, ks. Marek Sędek. Przedstawił on także działania diakonii misyjnej w Kenii i Chinach, gdzie dynamicznie rozwija się Ruch wśród dzieci i młodzieży. W ubiegłym roku w Chinach 1,5 tysiąca dzieci wzięło udział w Oazie Dzieci Bożych. Podsumowania dokonał moderator krajowy DK ks. Krzysztof Łapiński, który przywołał piękny fragment z homilii św. Ignacego Antiocheńskiego o jedności, zaczerpnięty z Godziny czytań tego dnia.
Spotkanie zakończyło się uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Włodarczyka, który w homilii zachęcał do dawania świadectwa. Przytoczył warunki owocnego dawania świadectwa wg ks. Franciszka Blachnickiego. Następne spotkanie ogólnopolskie odbędzie się w Kodniu w diecezji siedleckiej we wrześniu 2020.
Ula i Tadek Biedowie