W dniach 13-15 września 2019 r. w Domu Diecezjalnym „Tabor” w Rzeszowie moderatorzy i pary odpowiedzialne zgromadziły się na podsumowaniu pracy rocznej Domowego Kościoła.
Wzięło w nim udział ok. 170 osób: para krajowa, pary filialne, pary diecezjalne ze wszystkich polskich diecezji, moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Marek Sędek, moderator krajowy Domowego Kościoła ks. Krzysztof Łapiński, ponad dwudziestu księży moderatorów diecezjalnych Domowego Kościoła, a także pary odpowiedzialne za kontakt z małżeństwami formującymi się w kręgach poza granicami Polski.
Spotkanie zbiegło się z akcją „Polska pod krzyżem” z którą łączyliśmy się duchowo. Atmosferze modlitewnej sprzyjał wystrój kaplicy, w której dominował duży krzyż.
Panie z sekretariatu DK, Elżbieta Kozyra i Maria Różyńska, przedstawiły statystyczne podsumowanie ilości kręgów, formujących się osób i odbytych rekolekcji.
Na podstawie danych wiemy, że w Polsce w 4605 kręgach Domowego Kościoła formuje się 41607 małżonków, ponadto poza granicami Polski działa 513 kręgów grupujących 4748 osób. W roku formacyjnym 2018/2019 Domowy Kościół zorganizował 179 piętnastodniowych rekolekcji dla rodzin, ponad 100 krótkich rekolekcji formacyjnych, 30 rekolekcji ewangelizacyjnych, a także 110 rekolekcji tematycznych. Łącznie we wszystkich rekolekcjach wzięło udział 16 300 osób dorosłych jako uczestnicy. Wraz z diakoniami i dziećmi w rekolekcjach uczestniczyło 30 637 osób.. Systematycznie rośnie liczba kręgów i małżeństw formujących się w Domowym Kościele, ale jednocześnie zanotowano spadek liczby uczestników rekolekcji, zwłaszcza oaz piętnastodniowych. To zachęta aby dobrze zaplanować odpowiednie rekolekcje.
Księża moderatorzy, a także dwaj biskupi diecezji rzeszowskiej, bp Jan Wątroba i bp Edward Białogłowski, odwołując się do Liturgii Słowa z poszczególnych dni, przypominali ważne dla posługi w Domowym Kościele treści.
„ Jestem gorliwy, odpowiedzialny ale czy mam to Boże Światło, którym mam zapalać innych?…. Jest pytanie o naszą wierność w spotkaniu z Chrystusem. … Skąd czerpię moc aby iść do ludzi?”
„Nikt nie może dać komuś tego, czego sam nie ma.”
„Bez modlitwy nie ma prawdziwego chrześcijańskiego życia.”
„Bez odpoczynku nie ma dobrej pracy i dobrej modlitwy.”
Ks. Jan Kobak, moderator Domowego Kościoła diecezji rzeszowskiej, przybliżył ideę Krucjaty Wyzwolenie Człowieka. „Jestem wolny do dobra prawdziwego”.
Podczas sobotniej Eucharystii 17 nowych małżeństw podjęło służbę par diecezjalnych na rzecz małżeństw i rodzin w swoich diecezjach, wypowiadających słowa „Przyjmujemy tę posługę, na chwałę Boga Wszechmogącego, Niepokalanej Matki Kościoła i dobra powierzonych nam rodzin”. W niedzielę para krajowa i moderator w szczególny sposób podziękowali małżeństwom, które po trzech latach skończyły swoją posługę.
Urszula i Tadeusz Biedowie