Jesteśmy w fenomenalnej wspólnocie!

Jesteśmy w fenomenalnej wspólnocie!

Powakacyjne spotkanie członków Domowego Kościoła rejonu kłodzkiego tym razem odbyło się w parafii p.w. św. Katarzyny w Nowej Rudzie. rozpoczęło się od modlitwy. Wezwanie Ducha Świętego i modlitwa koronką do Miłosierdzia Bożego  zjednoczyła wspólnotę. Po powitaniu  przez Ewę i Ryszarda Szybiaków, parę rejonową,   zebrani wysłuchali konferencji ks. Kamila Osieckiego – moderatora rejonowego.

Ks. Kamil przybliżył temat tego roku formacyjnego: „Prawda-krzyż-wyzwolenie” . Należy  go czytać  łącznie. Jest to pewna propozycja drogi dla chrześcijanina, aktualna i dziś i w przyszłości. Prawda, którą poznajemy przez rozum i sumienie, odpowiada nam na pytanie, kim jest człowiek, czym różni się od innych istot, że jest  stworzony na obraz i podobieństwo Boga. Mówi też, że nie ma życia człowieka bez krzyża, bez wyrzeczenia, bez wysiłku, bez daru z samego siebie. Jedynie oddanie się Bogu przez przyjęcie drogi krzyża daje prawdziwą wolność.

Te trzy hasła to również program bycia w Domowym Kościele. Przyjmując zaproszenie do wspólnoty i poznając  prawdę o niej, chcąc się w niej uświęcać,  członkowie Domowego Kościoła  powinni przyjąć jego charyzmat w całości, zaakceptować wszystko, albo nic. Poznając formację we wspólnocie, jej łatwe i trudne elementy, trzeba się nastawić na krzyż, trud, żeby żyć  pełnią prawdy, brać wszystko, co proponuje wspólnota, nie żyć na pół gwizdka.  Wiadomo, że upadamy, że nie zawsze jesteśmy wobec siebie w porządku. Jednak brak walki, dezercja, prowadzi do tego, że jesteśmy cały czas obok, stajemy się zgorzkniałymi antyświadkami.

Receptą jest podejmowanie walki ze słabościami i zaniedbaniami, codziennego trudu z nową mocą, której źródłem jest perspektywa  osiągnięcia świętości we wspólnocie małżeńskiej, rodzinnej.

Ks.  moderator  zachęcił do takiego wysiłku, tym bardziej, że Domowy Kościół to fenomenalna wspólnota małżeńska i rodzinna, każda parafia powinna tak  funkcjonować jak kręgi Domowego Kościoła.

Po konferencji spotkaliśmy się  w grupach, gdzie dzieliliśmy się  doświadczeniem trwania we wspólnocie Domowego Kościoła i  szukaliśmy  umocnienia w drodze dalszej formacji. Odpowiadaliśmy na pytania:

Czy Domowy Kościół dla mnie to coś więcej niż comiesięczne spotkanie?

Dlaczego jestem członkiem tej wspólnoty i czy mam świadomość zobowiązań?

Które z zobowiązań są dla nas najcenniejsze, a które sprawiają największą trudność?

Jakie są owoce naszej formacji?

Kolejny punkt spotkania to agapa, podczas której,  poza posiłkiem,  odnawialiśmy nasze relacje na żywo (ostatni rejonowy dzień wspólnoty był we wrześniu 2020 roku) i dzieliliśmy się świadectwami z rekolekcji.

Zwieńczeniem dnia wspólnoty był Namiot Spotkania i udział w Eucharystii, w której oddaliśmy nasze radości i troski  Chrystusowi.