DWDD marzec 2022 – relacja

DWDD marzec 2022 – relacja

Wiosenny Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych, dla członków Ruchu Światło-Życie filii śląskiej,  odbył się 26 marca w Częstochowie, w Domu  Ruchu Archidiecezji Częstochowskiej. Stanowił pogłębienie tematu podjętego na tegorocznej Kongregacji Odpowiedzialnych – Liturgii w Świetle Chrystusa Sługi- wierności Kościołowi w sprawowaniu i przeżywaniu liturgii, co jak zostało podkreślone, w ostatnich latach jest coraz bardziej aktualne, ze względu na obserwowane spore zamieszanie w tej materii, pogłębione dodatkowo poprzez różne sytuacje wynikłe z przeżywanego czasu pandemii.

Zawiązanie wspólnoty rozpoczęła para filialna Piotr i Alicja Kuropkowie   od powitania wszystkich reprezentantów diecezji i diakonii filii śląskiej, obecnych księży moderatorów Ruchu i DK, w tym także obecnych par diecezjalnych DK. Wyrazili radość z bezpośredniego spotkania przybyłych gości, szczególnie cenną w związku z przeżywanymi do tej trudnościami na tle pandemii. Następnie wsłuchiwaliśmy się jeszcze raz  w prezentowany na Kongregacji Odpowiedzialnych niezwykle ważny referat ks. dra Krzysztofa Porosło podkreślający rolę Liturgii jako szczytu i źródła życia chrześcijańskiego. Konferencja ta była inspiracją do dzielenia się i dyskusji w grupach, gdzie zwracano także uwagę na proces neognozy w dzisiejszym świecie, mystagogię, Łaskę uświęcającą oraz Sakrament.

Przeżyliśmy także moment wspólnego przeżywania Namiotu Spotkania, Eucharystii, Liturgii Godzin, a także tradycyjne spotkania w grupach diakonijnych, które były związane z wymianą doświadczeń i bieżącymi tematami, a pary diecezjalne spotkały się na kręgu filialnym, gdzie m.in. również poruszano sytuację podejmowanym przez Ruch formom pomocy uciekinierom z Ukrainy

Na spotkaniu podsumowującym obecni przysłuchiwali się jak wygląda sytuacja funkcjonowania diakonii w poszczególnych diecezjach Filii Śląskiej – dzieliliśmy się radościami i troskami.

Jak zawsze każde spotkanie Ruchu  było wspaniałym darem wspólnoty dla obecnych, spotkania się z Jezusem w drugim bracie, siostrze i wezwaniem na wcielaniem w życie usłyszanych i wspólnie przeżywanych treści .

Dziękujemy wszystkim uczestnikom z naszej diecezji, z którymi mogliśmy wspólnie przeżyć ten dzień w Częstochowie.

Małgorzata i Krzysztof Jaśkowiakowie