Domowy Kościół  w Ząbkowicach

Domowy Kościół  w Ząbkowicach

Gospodarzem Wielkopostnego Rejonowego Dnia Wspólnoty Ruchu Światło-Życie rejonu kłodzkiego był krąg w Ząbkowicach Śląskich, a miejscem parafia p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa  w Ząbkowicach, którą opiekują się  księża pallotyni.

Przygotowując się do Eucharystii wyciszyliśmy się  w osobistej modlitwie – Namiocie Spotkania – rozważając fragment z Księgi Izajasza.

Wspólnie z parafianami uczestniczyliśmy w Eucharystii, którą koncelebrowali: ks. proboszcz Tadeusz Beściak SAC, opiekun miejscowego kręgu Domowego Kościoła i ks. Mirosław Rakoczy moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie. W homilii ks. proboszcz zachęcił nas do wykorzystania Wielkiego Postu dla przemiany człowieka ziemskiego, którego „losem jest zagłada” w człowieka Ducha, którego „ojczyzna jest w niebie.”

Po obiedzie wysłuchaliśmy konferencji paschalnej ks. Kamila Osieckiego, moderatora rejonowego Domowego Kościoła. Przedstawił on  sylwetki „ludzi męki”: św. Piotra i Judy z Kariothu, których łączy to, że zdradzili Chrystusa. Św. Piotra zwiodła zbytnia pewność siebie, która doprowadziła go nawet do upominania Jezusa. Juda początkowo dokonywał drobnych „zdrad” uszczuplając trzos apostołów, aby ostatecznie za pieniądze wydać Mistrza. Piotr jednak, po wyrzeczeniu się Jezusa, powierzył się jego miłosierdziu, a Judasz oddał się rozpaczy. Odnosząc to do formacji w Domowym Kościele, kapłan zauważył, że można mówić o „zdradzie” zasad Domowego Kościoła, kiedy przyzwyczajamy się do niewypełniania ich przez małe niedociągnięcia, aż przyzwyczajamy się, że nie realizujemy jednej lub kilku  zasad (zwłaszcza udziału w rekolekcjach).

Realizując kolejny punkt spotkania rozważaliśmy w małych grupach miejsce krzyża w naszym życiu.

Spotkanie zakończyło się agapą spędzoną na rozmowach i dyskusjach przy skromnym posiłku.