List Pary Krajowej – pomoc Ukrainie

List Pary Krajowej – pomoc Ukrainie

Kochani

Poniżej zamieszczamy list pary krajowej dotyczący wspierania Ukraińców i koordynacji tej pomocy.
Pary rejonowe, diakonia miłosierdzia i para diecezjalna są otwarci by służyć pomocą – jeżeli potrzebujecie ich jakiegokolwiek wsparcie piszcie lub dzwońcie

Prosimy również o przekazywanie do pary diecezjalnej (dk.diecezjalni.swidnica@gmail.com) informacji o rodzinach DK, które przyjęły do swoich domów potrzebujących.

Kochani, mija drugi tydzień jak odpowiedzieliśmy na potrzebę niesienia pomocy naszym siostrom i bracią z Ukrainy. Bardzo dziękujemy Wszystkim, którzy włączyli się w niesienie pomocy. Dziś z perspektywy minionego czasu widzimy, że pomoc ta wymaga długofalowego zaangażowania. Byśmy mogli pomagać długofalowo potrzebujemy działać w sposób skoordynowany. Musimy starać się umiejętnie wykorzystywać narzędzia jakie posiadamy jako wspólnota, zasada pomocniczości. Gorąco zachęcamy, by sprawy bieżące czy problemy, które mogą rodzić się w konkretnych miejscach starać się rozwiązywać najpierw w gronie najbliższej wspólnoty tj. krąg, rejon, diecezja, para filialna czy para krajowa.  Jesteśmy otwarci i gotowi by służyć pomocą każdemu. W ostatniej wiadomości prosiliśmy o to by w każdej diecezji była osoba/osoby, posiadające wiedzę o rodzinach z DK, które przyjęły do swoich domów potrzebujących. Dostrzegamy dziś kolejne wyzwanie jakie stoi przed nami. Osoby które przybyły do Polski z Ukrainy, część z nich myśli o pozostaniu u nas na dłuższy czas co wiąże się z potrzebą najmu mieszkania, często i w tym potrzebują pomocy. Wszystkie zebrane informacje są niezbędne byśmy mogli pomagać sobie w konkretny, przemyślany i usystematyzowany sposób. Takie osoby mogłyby również koordynować w diecezji zbiórkę niezbędnych artykułów przeznaczonych na spersonalizowaną pomoc w Ukrainie. Oprócz pomocy materialnej ważne jest byśmy umieli dostrzec też potrzebę pomocy duchowej. Z rozmów z ks. Jarosławem Gąsiorkiem moderatorem krajowym Ruchu Światło-Życie w Ukrainie wiemy, że wiele rodzin z DK wyjechało do Polski. Jeżeli posiadacie wiedzę o takich osobach w Waszej okolicy, bardzo prosimy zaopiekujcie się nimi także pod kątem formacji. Ważne jest by w tym szczególnym czasie mogli oni również korzystać z dobra formacji w kręgu. Spróbujmy w sposób delikatny, rozumiejąc trudne doświadczenie tych ludzi, zaprosić ich do naszych kręgów. Zdajemy sobie sprawę, że może to być trudne, ale w takiej sytuacji stawiajmy priorytet człowieka, który znalazł się w pobliżu nas dotknięty wojną ponad priorytet stopnia czy etapu formacji. Może się to okazać kluczowe do przetrwania Domowego Kościoła w Ukrainie po zakończeniu działań wojennych, gdy nasze siostry i nasi bracia będą chcieli wracać do swojej ojczyzny by tam budować życie na nowo. 

 Zjednoczeni z Wami w modlitwie

Gosia i Tomek Kasprowiczowie /para krajowa DK/

ks. Damian Kwiatkowski /moderator krajowy DK/