Połączył nas jeden Duch!

Połączył nas jeden Duch!

W dniach od 07.02 do 11.02.2020r odbyła się Oaza Rekolekcyjna Animatorów Rodzin 1 st. Gościliśmy w Domu Rekolekcyjnym „Jutrzenka” Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej w Bardzie Śląskim.

W rekolekcjach wzięło udział 21 małżeństw- w większości z diecezji Świdnickiej – i 10 dzieci z których najmłodszym był niespełna 2-letni Marcelek.

Diakonie rekolekcji tworzyli :Ks. Mirosław Rakoczy moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie, para prowadząca Bożenka i Roman Wszędybył, pary animatorskie Sabinka i Anatol Rudniccy, Ewa i Edward Rewaj, Jadzia i Robert Krajewscy, Helenka i Maciej Mędroń, Piotr Bałanda z żoną Dorotką i córką Antosią służyli w diakoni muzycznej a Kasia Bielarczyk i Ania Wszędybył troszczyły się o dzieci jako diakonia wychowawcza.

Pomimo różnorodności wieku uczestników, ilości i rodzaju przeżytych rekolekcji oraz dużej rozpiętości w formacji w Domowym Kościele (od 1 roku do ponad 20 lat) połączył nas jeden duch. Już od pierwszych godzin towarzyszyło nam olbrzymie doświadczenie wspólnoty – wspólnoty ludzi zgromadzonych przez Jezusa i dla Jezusa.

Małżonkowie bardzo chętnie podejmowali posługi w dyżurach liturgicznym czy gospodarczo – porządkowym, co sprzyjało poznawaniu się i zacieśnianiu więzi. Każdy dzień skupiony był wokół innego, fundamentalnego dla Ruchu tematu: Światło-Życie, Nowy Człowiek, Nowa Wspólnota i Nowa Kultura. W przeżywaniu treści, pogłębianiu ich i rozumieniu pomagały nam katechezy, konferencje, spotkania w kręgach, szkoła modlitwy, Eucharystia, modlitwa osobista i wspólnotowa oraz pieśni zawsze starannie dobrane do tematu przez Piotra. Dla wielu z nas nowością była synteza biblijna – metoda krótkich formuł wiary.

W zrozumieniu trudności w modlitwie i praktyce Namiotu Spotkania pomogła nam katecheza ks. Mirosława o rozproszeniach i oschłościach. Podczas dialogu i modlitwy małżeńskiej pogłębialiśmy naszą jedność małżeńską. Był to dla nas też czas podjęcia decyzji – czy moje miejsce jest właśnie tu, w Ruchu Światło-Życie. Jego pełny obraz uświadomił nam na nowo, że nasza droga prowadzi do służby, że każdego dnia toczymy walkę o to, aby stawać się Nowym Człowiekiem, że dzięki wprowadzaniu w życie każdego dnia charyzmatu Ruchu, tzn. światła w życie staniemy się ludźmi wolnymi. Zrozumieliśmy, że w obecnym czasie potrzebna jest wspólnota, bo człowiek samotny jest słaby, a wszczepiony w Jezusa Nowy Człowiek, będący w Nowej Wspólnocie, tworzy Nowa Kulturę (w której obecne jest też dzieło Krucjaty Wyzwolenia) a przez to prowadzi ludzi do zbawienia. ORAR 1 stopnia to krótkie rekolekcje, ale stały się dla nas czasem przemiany i umocnienia. O tym jak wiele dokonało się w naszych sercach, dzieliliśmy się na godzinie świadectw . Odjeżdżaliśmy z pragnieniem przyniesienia plonu obfitego i stawania się lepszym człowiekiem na co dzień w Jezusie i dla Jezusa. Bogu niech będą dzięki za ks. Mirosława. Jego wiedza i serdeczność są wielkim darem dla Kościoła, za Bożenkę i Romana których radość i opanowanie dawały pewność, że wszystko jest dopilnowane, diakoniom i siostrom, które wspaniale nas karmiły oraz każdego uczestnika, bo każdy z nas zostawia w życiu drugiego człowieka jakiś ślad – Szczęść Boże!

Helena i Maciej

Świadectwo

      Od 7 do 11 lutego przeżywaliśmy rekolekcje ORAR 1 stopnia w Bardzie Śląskim. Wierzymy, że Pan właśnie w tamtym miejscu i w tej wspólnocie pozwolił nam obojgu przeżyć powrót do źródeł charyzmatu Ruchu oazowego. Kolejny raz odkrywaliśmy piękno i bogactwo wspólnoty i służby. Dzięki programowi rekolekcji mogliśmy spojrzeć na Ruch i zachwycić się nim kolejny raz. Był to dla nas błogosławiony czas, przepełniony obecnością i bliskością Stwórcy.  Od dłuższego czasu zadawaliśmy sobie pytanie czy aby „Oaza” to nasza droga? Przeżywając różne zniechęcenia i rozczarowania pytaliśmy siebie i Pana czy aby nie zrezygnować? I właśnie na tych rekolekcjach oboje jasno usłyszeliśmy odpowiedź. Z rekolekcji „wywieźliśmy” zachętę do trwania na tej drodze. Pan utwierdził w naszych sercach przekonanie o tym, że charyzmat ruchu Światło – Życie jest naszym charyzmatem i w nim chcemy wzrastać i przeżywać swoje małżeństwo dążąc do pełnej jedności z Bogiem i sobą. Dziękujemy Bogu za ten piękny czas!! Chwała Panu!!

 Jadwiga i Robert Krajewscy